Nedjelja, Srpanj 05, 2009
   
Text Size

Koncentracija i bol

Testiranje pamćenja i razmišljanja

BOL OMETA KONCENTRACIJU - Bol zbunjuje mozak

Za vrijeme testiranja istraživači su provocirali bol pomoću lasera

Istraživači sa Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Ependorf zamolili su dobrovoljce da učestvuju u testiranju pamćenja i razmišljanja. Za vrijeme testiranja provocirali su bol pomoću lasera. Reakcije su mjerene funkcionalnom magnetnom reyonancijom (fMRI).

Rezultati su pokazali moždanu aktivnost u dijelu mozga zvanom lateralni okcipitalni kompleks (LOC) koji je također poznat kao središte percepcije. Tragajući dalje otkrili su drugu moždanu regiju zvanu rostralni anteriorni korteks koji je odgovoran za bol. Ta regija je također bila stimulirana za vrijeme testiranja.

- Smatramo da se aktivnost tih dviju pegija preklapa, zbog čega se smanjuje koncentracija usljed bola - izjavio je dr. Brajan Vajt (Brian White), voditelj projekta, za stručni časopis "Neuron".

Dodajte svoj komentar

Vaše ime:
Komentar:

Potraži vijest:

Vrijeme

63°
17°
°F | °C
Mostly Cloudy
Humidity: 94%
Sun

59 | 84
15 | 28
Mon

62 | 80
16 | 26
Tue

60 | 77
15 | 25
Wed

53 | 82
11 | 27

Foto tjedna